Електронните знаци с променящи се съобщения стават задължителни по пътищата в страната
Според новата регулация, изискванията за употребата и визуализацията на електронни знаци с променящи се съобщения по пътищата в страната се затегат. Обхватът на тези знаци ще бъде разделен на 5 категории, в зависимост от максималната разрешена скорост на пътя, където се поставят - автомагистрали и скоростни пътища, първокласни и второкласни пътища извън населени места или на пътища от първостепенната улична мрежа в населени места. Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) също така въвежда изисквания към експлоатационните показатели за видимост на пътните знаци с променящи се съобщения.
Хармонизация на европейските стандарти за пътни знаци
Новата регулация е част от Наредбата за сигнализация на пътищата с пътни знаци, утвърдена от министъра на регионалното развитие и благоустройството, заедно с министъра на транспорта и съобщенията и министъра на вътрешните работи. Този законодателен акт поддържа устойчивост при прилагане на принципите за сигнализиране на пътищата, въведени с Виенската конвенция за пътните знаци и сигнали от 1968 г. и Европейското съглашение към нея.
Това е стъпка към унификацията на знаците в държавите от ЕС. Чрез актуализираната наредба се хармонизират съвременните европейски стандарти за неподвижно закрепените пътни знаци. В процеса на прилагане на тези стандарти, България е изследвала практиките в 15 европейски държави, включително Германия, Франция, Финландия, Швейцария, Гърция и др.
Очаквани ползи от новата регулация
Се очаква тези промени да подобрят качеството на действащата сигнализация с пътни знаци по пътищата и улиците, информирането на участниците в движението, включително велосипедистите, водачите на индивидуално електрическо превозно средство и пешеходците. Крайната цел е повишаване на безопасността при движение и сигурността на пътя.
Въвеждане на нови пътни знаци
Според новата наредба, ще бъдат въведени 6 нови пътни знаци, които ще регулират движението по пътищата. Новите пътни знаци са от различни групи.
В група „Г“ се въвеждат знак Г14б „Край на задължителен път само за велосипедисти“, Г15б „Край на задължителен път само за пешеходци“ и Г16б „Край на задължителен път само за пешеходци и велосипедисти с указано място на движение“. Тези знаци ще обозначават края на действие на пътните знаци Г14а „Задължителен път само за велосипедисти“, Г15а „Задължителен път само за пешеходци“ и Г16а „Задължителен път само за пешеходци и велосипедисти с указано място на движение“.
Заключение
Промените в регулациите за пътната сигнализация са важна стъпка към подобряване на безопасността на всички участници в пътното движение. Чрез актуализацията на стандартите и въвеждането на нови знаци, участниците в движението ще бъдат по-добре информирани и ще могат да преценяват ситуацията на пътя по-ефективно. С тези промени, България продължава да следва европейските стандарти и да работи за улесняване и подобряване на условията на пътя за всички.
0 коментари
Оставете коментар