Българското земеделие се нуждае от спасение
Българското земеделие е в криза. Такова е мнението на Инициативния комитет за спасяване на българското земеделие, който обединява 26 различни браншови организации в сектора. Според комитета, няма допълнителни средства за земеделие - парите просто се прехвърлят от един джоб в друг. Заради това, те изискват оставката на министър Кирил Вътев, който според тях не се справя с управлението на сектора и умишлено противопоставя бранша.Кой представлява Инициативния комитет?
Инициативният комитет за спасяване на българското земеделие включва разнообразие от организации, включително Съюза на говедовъдите в България, Асоциацията на земеделските производители в България, Националният съюз на градинарите в България, Националния съюз на земеделските кооперации в България, и много други. Всички тези организации имат над 20-годишна история и активно участват в различни комитети и работни групи, както преди, така и след присъединяването на България към Европейския съюз.Защо е необходимо спасяването на българското земеделие?
Според Инициативния комитет, земеделието е ключов сектор за българската икономика. Стопанствата, представени в комитета, осигуряват работа на около 300 000 работници в селските райони. Освен това, организациите в комитета произвеждат голяма част от храната в страната - 80% от млякото, 90% от зеленчуците, 30% от зърното, 100% от ориза и маслодайната роза.Прозрачност и ясна политика
Всички 26 браншови организации, обединени в Инициативния комитет, настояват за повече прозрачност и ясна политика в сектор Земеделие. Те считат, че е необходимо да има ясна и открита комуникация между управляващите и земеделската общност, за да може да се формулират и прилагат ефективни стратегии за подобряване на сектора.Българска аграрна камара
В рамките на този контекст, Инициативният комитет изрази загриженост относно Българската аграрна камара - организация, регистрирана няколко месеца преди Кирил Вътев да стане министър на земеделието и храните. Според комитета, тази организация не предоставя достатъчно публична информация за своята дейност и членове, което може да доведе до недостиг на прозрачност и потенциални злоупотреби. Въпреки трудностите и предизвикателствата, които стоят пред българското земеделие, Инициативният комитет за спасяване на българското земеделие продължава да бъде активен в борбата си за по-добро бъдеще за сектора. Те вярват, че с правилната политика и подход, българското земеделие може да процъфти и да стане още по-важен сектор за икономиката на страната.
0 коментари
Оставете коментар